2. Zgłaszając pogrzeb należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:
– akt zgonu
– jeżeli osoba, której pogrzeb zgłaszamy nie zamieszkiwała na terenie naszej parafii, należy uzyskać zgodę na pochówek od księdza proboszcza miejsca zamieszkania tejże osoby
3. W kancelarii parafialnej ustalamy termin i formę pogrzebu osoby zmarłej.
4. Ponieważ nasza parafia nie posiada własnego cmentarza parafialnego duszpasterze naszej parafii odprawiają pogrzeby na wszystkich cmentarzach w Krakowie.
W naszej parafii pogrzeb należy do bardzo rzadkich wydarzeń. To zrozumiałe, jesteśmy przecież młodą parafią. Blisko 40% mieszkańców naszego osiedla jest w wieku od 25 do 40 lat. Z pewnością “przeciętny” parafianin nie przekroczył 35 lat. Stąd śmierć jest dla nas czymś bardzo dalekim. A jednak…. Porównując wiek nielicznych zmarłych z naszego osiedla znajdziemy tam ludzi w sile wieku i czasem bardzo młodych. Zatem powinniśmy pamiętać, że jesteśmy w drodze do tej chwili, gdy przekroczymy doczesność aby wejść w świat Bożej Wieczności.
Kilka lat temu Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dokument zawierający szczegółowe postulaty dotyczące katolickiego pogrzebu. Przede wszystkim nie powinno się odprawiać mszy świętej pogrzebowej przy urnie z prochami lecz przy ludzkim ciele. Kościół z niechęcią patrzy na współczesne praktyki spopielania zwłok. Tradycja biblijna każe nam grzebać ciała umarłych. Jedynie w niektórych szczególnych przypadkach możliwe jest spopielenie. Jeśli ono już być musi to powinniśmy pamiętać i zadbać o to aby msza święta pogrzebowa odbyła się przy trumnie zawierającej ludzkie ciało osoby zmarłej. Po takiej mszy świętej ciało pomoże być spopielone a następnie urna powinna zostać złożona do grobu lub odpowiedniego kolumbarium.
Gdzie powinna być odprawiona msza święta pogrzebowa? Najbardziej właściwym miejscem na taką ceremonię jest parafialny kościół. W nim otrzymujemy chrzest i inne sakramenty. On jest miejscem naszej niedzielnej Mszy świętej. To w kościele wspólnota wierzących, sąsiedzi i przyjaciele powinni żegnać zmarłego parafianina. W naszym kraju, zwłaszcza w dużych miastach przyjął się zwyczaj odprawiania mszy świętej pogrzebowej w kaplicy cmentarnej. Nawet najpiękniejsza kaplica na cmentarzu nie jest lepszym miejscem na pogrzebową eucharystię od parafialnego kościoła. Często widzę na cmentarzu garstkę ludzi z otoczenia najbliższej rodziny, którzy zazwyczaj przed południem zwalniają się z pracy aby wziąć udział w pogrzebie krewnego. Uczestnicy pogrzebu wydają się trochę zagubieni bo nie są u siebie, a czas przeznaczony na pogrzeb na cmentarzach komunalnych to najwyżej 35 minut!
Do parafialnego kościoła na pogrzeb może przyjść większa ilość parafian, wszyscy mają bliżej, a ostatnie pożegnanie na cmentarzu można pozostawić najbliższej rodzinie i tym parafianom, którzy mają czas aby na ten cmentarz pojechać. Zastanówmy się nad tym problemem. Rozważmy go w gronie najbliższych. Może i my kiedyś będziemy musieli zadecydować o kształcie i formie pogrzebu kogoś z naszych bliskich. W okresie listopadowej zadumy nad życiem i śmiercią warto przemyśleć tę sprawę.
Ks proboszcz